RTX 4060 / 5060, RX 7600 / 9060 XT: 1080p 180–200 Hz. RTX 4070 / 5070, RX 7800 XT / 9070: 1440p 165–240 Hz. RTX 5070 Ti / 5080 / 5090, RX 9070 XT: 1440p 240 Hz+ veya 4K 144 Hz+. Panel: rekabetçi oyun ve aydınlık oda → Fast IPS; karanlık oda, tek oyun, film → OLED; bütçe + film → VA. “1 ms” yazısına değil, GtG mi MPRT mi olduğuna bak.
Monitör seçiminde en pahalı hata, ekran kartının dolduramayacağı bir çözünürlük almak ya da tam tersi: RTX 5080 alıp 1080p’de kalmak. Bu rehber Ekim 2026 itibarıyla Türkiye’de satılan kartlara göre doğru çözünürlük–yenileme hızı eşleşmesini, 144 Hz ile 240 Hz arasındaki gerçek farkı ve panel türlerini soru-cevap biçiminde anlatıyor. Model önerileri için en iyi oyuncu monitörleri listesine geç.
Ekran kartıma göre hangi çözünürlük?
Aşağıdaki tablo yarışmacı oyunlarda (CS2, Valorant, Fortnite performans modu) yüksek ayar ve AAA oyunlarda yüksek ayar + DLSS/FSR Kalite için kabaca hedef kare hızlarını veriyor. Rakamlar oyuna ve sürücüye göre %20–30 oynar; amaç sınıf belirlemek.
| Ekran kartı sınıfı | Yarışmacı FPS | AAA (upscaling ile) | Önerilen monitör |
|---|---|---|---|
| RTX 4060 / 5060, RX 7600 / 9060 XT 8 GB | 1080p 200–300+ | 1080p 80–120 | 24–27″ 1080p 180–200 Hz |
| RTX 5060 Ti 16 GB, RX 9060 XT 16 GB | 1440p 200+ / 1080p 300+ | 1440p 70–100 | 27″ 1440p 165–180 Hz |
| RTX 4070 / 5070, RX 7800 XT / 9070 | 1440p 250+ | 1440p 100–140 | 27″ 1440p 240 Hz |
| RTX 5070 Ti / RX 9070 XT | 1440p 300+ / 4K 200+ | 1440p 140+ / 4K 80–100 | 1440p 240–360 Hz veya 4K 144–160 Hz |
| RTX 5080 / 5090 | 4K 240+ | 4K 100–160 | 4K 240 Hz OLED |
Kural: Monitörün yenileme hızı, kartının en çok oynadığın oyunda ürettiği ortalama FPS’in biraz üstünde olsun. 1440p’de 90 FPS alan bir kartla 240 Hz monitör satın almak zararlı değil ama farkını hissetmezsin; o paranın bir kısmı daha iyi panele ya da standa gitmeli.
1080p mi 1440p mi? Piksel yoğunluğu asıl mesele
| Boyut + çözünürlük | PPI | Nasıl görünür? |
|---|---|---|
| 24″ 1080p | 92 | Oyun ve masaüstü için yeterli, keskin |
| 24″ün standardı | ||
| 27″ 1080p | 82 | Oyunda sorun yok, metin ve ince UI yumuşak, ekran yakına gelince piksel ızgarası belli |
| 27″ 1440p | 109 | Tatlı nokta: oyun + çalışma, ölçekleme olmadan net |
| 32″ 1440p | 93 | 24″ 1080p gibi |
| büyük masa ve uzak oturma ister | ||
| 27″ 4K | 163 | Çok keskin, Windows'ta %150 ölçekleme |
| OLED metin saçaklanmasını gizler | ||
| 34″ 3440×1440 ultrawide | 110 | 27″ 1440p netliği + geniş görüş |
| yarışmacı oyunlarda avantaj değil |
24″ alacaksan 1080p, 27″ alacaksan 1440p. 27″ 1080p sadece bütçe çok kısıtlıysa ve monitör yalnızca oyun için kullanılacaksa mantıklı; LG 27G523B-B gibi modeller bu yüzden ucuz. 1440p’ye geçmek için ekran kartından yaklaşık %35–40 daha fazla güç gerekir (piksel sayısı 1,78 kat).
144 Hz ile 240 Hz arasında gerçek fark ne?
Her yenileme hızının kare süresi: 60 Hz → 16,7 ms, 144 Hz → 6,9 ms, 180 Hz → 5,6 ms, 240 Hz → 4,2 ms, 360 Hz → 2,8 ms. 60’tan 144’e geçiş dev bir sıçrama (9,8 ms kazanım); 144’ten 240’a kazanım 2,7 ms. Hareket netliği ve giriş gecikmesi ölçülebilir biçimde iyileşir, ama farkı en çok 200+ FPS üretebilen sistemlerde ve yarışmacı oyunlarda hissedersin.
AAA ve karışık kullanım; kart 1440p'de 100–150 FPS üretiyor. Parayı panele (IPS/OLED) ve standa ver.
CS2, Valorant, Overwatch ağırlıklı; kart 200+ FPS üretiyor. 1080p'de giriş kartlarıyla da olur.
IPS, VA, OLED: hangisi kime?
| Panel | Güçlü | Zayıf | Kime |
|---|---|---|---|
| Fast IPS | Hızlı (1 ms GtG sınıfı), geniş açı, 350–400 nit, uygun fiyat | 1000:1 kontrast, karanlık odada gri siyah, IPS glow | Çoğu oyuncu, aydınlık oda, rekabetçi |
| VA | 3000:1 kontrast, kavisli ucuz seçenekler | Koyu geçişlerde iz (smearing), dar açı | Film + oyun, bütçe, karanlık oda |
| QD-OLED / WOLED | 0,03 ms, piksel bazlı siyah, HDR gerçekten çalışır | 250 nit SDR, kalıcı görüntü (burn-in) ihtimali, metin saçaklanması (QD-OLED 1440p), fiyat | Tek oyun odaklı, karanlık oda, bütçe 30.000 TL+ |
OLED’de kalıcı görüntü (burn-in) gerçekten sorun mu?
Evet ama yönetilebilir. Oyun ve video için risk düşük; risk, sabit Windows görev çubuğu, parlak beyaz arayüzler ve günde 8+ saat statik masaüstünde. MSI ve Samsung 3 yıl kalıcı görüntü (burn-in) garantisi ilan ediyor; Türkiye’de ithalatçının bu kapsamı faturaya yazıp yazmadığını sor. Görev çubuğunu otomatik gizle, parlaklığı %60 altında tut, pixel refresh uyarılarını erteleme.
QD-OLED mi WOLED mi?
QD-OLED (Samsung Display paneli; MSI, Samsung, ASUS, Dell) renk hacmi ve renkli parlaklıkta önde, kaplaması çoğunlukla parlak, aydınlık odada siyahlar hafif morlaşır. WOLED (LG Display; LG UltraGear, ASUS bazı modeller) mat kaplamaya sahip, tam beyaz parlaklıkta daha iyi, renk doygunluğu biraz geride. 27″ 1440p’de QD-OLED’in üçgen alt piksel dizilimi metinde renkli saçak yapar; 4K’da (163 PPI) bu pratikte kaybolur.
“1 ms” yazısı ne anlama geliyor? GtG ve MPRT farkı
İki farklı ölçüm var ve üreticiler kutuda hangisi küçükse onu yazıyor:
- GtG (grey-to-grey): Bir pikselin bir gri tonundan diğerine geçme süresi. Panelin gerçek hızı budur. Fast IPS’te tipik 3–5 ms ortalama (en iyi geçişte 1 ms), OLED’de 0,03 ms. Düşük GtG = daha az hayalet görüntü (ghosting).
- MPRT (Moving Picture Response Time): Arka ışığı aralıklı söndürerek (strobing: ELMB, DyAc, MBR) hareket bulanıklığını azaltan moddaki ölçüm. “0,3 ms MPRT” yazan bir IPS’in GtG’si hâlâ 1–5 ms’dir. Strobing parlaklığı %40–50 düşürür ve çoğu modelde VRR ile aynı anda çalışmaz (ASUS ELMB Sync istisna).
“1 ms MPRT” yazan 7.000 TL’lik bir VA panel, “1 ms GtG” yazan bir Fast IPS’ten yavaş olabilir. Karar için bağımsız ölçümlere (RTINGS, KitGuru, TechPowerUp) bak; incelemelerde “overshoot” veya “inverse ghosting” uyarısı varsa en yüksek overdrive ayarını kullanma.
G-Sync mi FreeSync mi?
2026’da ikisi de VESA Adaptive-Sync üstünde çalışır; “G-Sync Compatible” etiketi NVIDIA’nın test ettiği FreeSync monitör demektir. NVIDIA kartla FreeSync monitör, AMD kartla G-Sync Compatible monitör sorunsuz çalışır. Dikkat edilecek tek şey VRR aralığı: 48–240 Hz gibi geniş aralık iyi, HDMI üzerinde çoğu IPS’te 48–144 Hz ile sınırlı kalır.
Konsol kullanacağım: nelere bakmalıyım?
PS5 / Xbox Series X için HDMI 2.1 şart (4K 120 Hz veya 1440p 120 Hz VRR). HDMI 2.0’lı monitörlerde (AOC Q27G4ZR, ASUS VG27AQ5A) 1440p 120 Hz çalışabilir ama 4K 120 Hz çalışmaz. Konsol + PC karışık kullanım için Gigabyte M27UP (2× HDMI 2.1, KVM) veya OLED’ler.
Özet: 3 senaryo
24″ 1080p 180–200 Hz Fast IPS (Xiaomi G24i 2026). Kart: RTX 4060/5060 sınıfı.
xiaomi-g24i-202627″ 1440p 240 Hz Fast IPS, tam stand (AOC Q27G4ZR). Kart: RTX 4070/5070, RX 9070.
aoc-q27g4zrQD-OLED: 1440p 240 Hz (MSI MAG 273QP) ya da 4K 240 Hz (Samsung G81SF). Kart: RTX 5070 Ti ve üstü.
msi-mag-273qp-qd-oled-x24Monitörü seçtikten sonra 240 Hz’in hakkını vermek için hafif bir oyuncu mouse ve reaksiyon testiyle kendi gecikmeni ölç. Tüm monitörleri panel, çözünürlük ve yenileme hızına göre filtrelemek için ürün bulucu.
Bu bir veri incelemesidir: üretici verileri, bağımsız ölçümler ve kullanıcı geri bildirimlerinin analizine dayanır. Bağlantıların bir kısmı ortaklık bağlantısı olabilir; size ek maliyeti yoktur.
