Ekran Kartı

RTX 5060 vs RX 9060 XT: 1080p ve 1440p’de Hangisi?

◆ Veri incelemesi WASDKEY Ekibi
RTX 5060 vs RX 9060 XT: 1080p ve 1440p'de Hangisi?
30 saniyede karar

Bütçen 36 bin TL’ye çıkıyorsa RX 9060 XT 16 GB: 1080p’de %20–25, 1440p’de %25–30 daha hızlı ve iki kat VRAM. 30 bin TL kesin sınırsa ya da yalnızca 1080p e-spor oynuyorsan RTX 5060 yeterli. 8 GB VRAM 1080p’de bugün yetiyor, 1440p’de yetmiyor.

Bu iki kart 2026’da Türkiye’de en çok satılan iki ekran kartı ve aralarındaki fark 6 bin TL. NVIDIA tarafında MSI Ventus 2X OC (30.075 TL), AMD tarafında Gigabyte Gaming OC 16G (36.355 TL) fiyatlarıyla karşılaştırıyoruz; XFX Swift sürümü 33.929 TL ile farkı 4 bin TL’ye indiriyor. Fiyatlar Hepsiburada, 18 Ekim 2026.

MSI RTX 5060 Ventus 2X OC7,1
VS
Gigabyte RX 9060 XT Gaming OC 16G8,0
30.075 TL Fiyat 36.355 TL
8 GB GDDR7, 128-bit VRAM 16 GB GDDR6, 128-bit
~%100 1080p raster (18 oyun) ~%120–125
~%100 1440p raster (18 oyun) ~%125–130
DLSS 4 ile oynanabilir Ray tracing RT'de ~%10–15 geride
DLSS 4 (Transformer) + 4× MFG Yükseltme FSR 4 + FSR 3 FG
145 W TBP 160 W
5.0 x8 PCIe 5.0 x16
1× 8-pin Güç girişi 1× 8-pin
Daha geniş Sürücü ve oyun desteği İyi, FSR 4 listesi kısa
5 galibiyetSkor4 galibiyet

1080p’de hangisi?

TechSpot’un 18 oyunluk 1080p testinde RTX 5060, RTX 4060’tan %22 hızlı ve RTX 4060 Ti / RTX 3070 seviyesinde. Aynı sette RX 9060 XT 16 GB, RTX 5060 Ti 16 GB’ın %6 gerisinde; 5060 Ti de 5060’tan yaklaşık %25 hızlı. Yani 1080p’de RX 9060 XT, RTX 5060’ın %18–22 önünde.

Pratikte ne demek: Cyberpunk 2077 1080p ultra’da RTX 5060 100 FPS, Space Marine 2’de 100 FPS, Hogwarts Legacy’de 101 FPS (TechSpot). RX 9060 XT aynı oyunlarda 120 FPS bandına çıkıyor. 144 Hz monitörde ikisi de “yeterli”, 165–240 Hz’de 9060 XT’nin payı daha rahat.

RTX 5060RX 9060 XT 16 GB
1080p raster10,0 / 10,0
1440p raster10,0 / 10,0
Ray tracing (1080p)10,0 / 10,0
Verimlilik (FPS/W)10,0 / 10,0
Fiyat (düşük iyi)10,0 / 10,0

1440p’de hangisi?

Burada fark açılıyor, ama GPU gücünden değil bellekten. TechSpot’un 1440p ölçümlerinde RTX 5060’ta Stalker 2 6 FPS’e düştü, Oblivion Remastered’da %1 düşükler 18 FPS’e indi, The Last of Us Part I’de kare süreleri dalgalandı ve bazı oyunlarda dokular hiç yüklenmedi. Bunların hepsi 8 GB’ın dolmasından kaynaklanıyor; GPU hesaplama gücü yetiyor, bellek yetmiyor.

RX 9060 XT 16 GB aynı testte 18 oyun ortalaması 70 FPS verdi ve hiçbir oyunda bellek kaynaklı takılma yaşamadı. 1440p için karar bu paragrafta bitiyor.

8 GB VRAM yeter mi?

1080p’de: bugün evet, iki yıl sonra zor

2026 oyunlarının çoğu 1080p yüksek ayarda 6–7 GB kullanıyor. Clair Obscur: Expedition 33 Epic ayarda ve Indiana Jones’un doku havuzu “Supreme”de 8 GB’ı aşıyor; bir kademe düşürünce sorun kalmıyor. E-spor oyunları (CS2, Valorant, LoL, Fortnite performans modu) 4 GB’ı bile zorlamıyor.

1440p’de: hayır

Yukarıdaki TechSpot örnekleri 2025 ortasından. O tarihten beri çıkan oyunlar (Battlefield 6, Resident Evil Requiem, GTA VI’nın PC sürümü beklentisi) bellek kullanımını aşağı değil yukarı çekiyor. 1440p için 12 GB’ı alt sınır kabul edin.

DLSS 4 bu açığı kapatır mı?

Kısmen. DLSS Quality 1440p’yi 960p’den yükseltir, bu da bellek kullanımını 1–1,5 GB düşürür. Ama çoklu kare üretimi (MFG) kendi başına 300–600 MB VRAM istiyor; yani bellek sıkıntısı olan bir kartta MFG’yi açmak sorunu çözmüyor. Dokuları bir kademe düşürmek hâlâ en etkili çözüm.

Oyun (1440p, yüksek/ultra)RTX 5060 8 GBRX 9060 XT 16 GB
Cyberpunk 2077 (raster)66 FPS~85 FPS
Star Wars Jedi: Survivor57 FPS~72 FPS
Stalker 26 FPS (bellek taştı)~45 FPS
Oblivion Remastered34 FPS, %1 düşük 18~48 FPS
Spider-Man Remastered110 FPS~125 FPS
Starfield44 FPS~55 FPS

RTX 5060 değerleri TechSpot’un ölçümleri; RX 9060 XT değerleri aynı incelemelerin yüzde farklarından türetilmiş yaklaşık sayılardır.

Ray tracing ve yükseltme: NVIDIA’nın hâlâ önde olduğu yer

RT açıkken RX 9060 XT, RTX 5060 Ti’nin yaklaşık %20 gerisinde (TechSpot RT ortalaması 65 FPS’e karşı ~81 FPS). RTX 5060 ise 5060 Ti’nin %20 gerisinde olduğundan, RT’de 5060 ile 9060 XT yaklaşık başa baş, hatta Alan Wake 2 gibi path tracing oyunlarında 5060 önde. Ama 8 GB’lı bir kartta RT açmak bellek sorununu büyütüyor; 1440p’de RT zaten iki kart için de gerçekçi değil.

Yükseltmede DLSS 4’ün Transformer modeli hâlâ görüntü kalitesinde referans. FSR 4 ise FSR 3’e göre büyük sıçrama yaptı ve Quality modunda DLSS 4’e yakın; eksik olan oyun desteği. FSR 4 listesi Ekim 2026’da birkaç yüz oyun, DLSS 4 ise binin üzerinde.

Güç, ısı ve gürültü

RTX 5060 145 W, RX 9060 XT 160 W (Gigabyte Gaming OC gibi fabrika OC kartlarda 180 W’a kadar). TechSpot’un sistem ölçümünde 9060 XT aynı oyunlarda 5060 Ti’den 21–27 W fazla çekti. İkisi de tek 8-pin ile 500–550 W güç kaynağında çalışır. Gürültüde üç fanlı Gigabyte Gaming OC’nin 160–180 W’ı soğutmakta zorlanması beklenmez; iki fanlı MSI Ventus 145 W’ta benzer bir seviyede. İkisi için de bağımsız dBA ölçümü bulamadık, bu yüzden puanlamada ikisine de yaklaşık değer verdik.

Hangisini kim almalı?

RTX 5060'ı al

Yalnızca 1080p e-spor oynuyorsan, bütçen kesinlikle 30 bin TL'de bitiyorsa ya da NVIDIA'ya özel yazılımlar (CUDA, Broadcast, DLSS 4 oyunları) kullanıyorsan.

msi-rtx-5060-ventus-2x-oc
RX 9060 XT 16 GB'ı al

1440p monitörün varsa veya iki yıl içinde almayı düşünüyorsan, tek oyunculu AAA oynuyorsan, 4–6 bin TL fazlasını bulabiliyorsan. Ekim 2026'da 40 bin TL altında bundan iyisi yok.

gigabyte-rx-9060-xt-gaming-oc-16g
İkisini de alma

Bütçen 48–50 bin TL'ye çıkıyorsa durma; RTX 5070 veya RX 9070 bu ikisinden %60–70 daha hızlı. Ara kademe RTX 5060 Ti 16 GB ise 5070 ile aynı fiyata gelmiş durumda.

msi-rtx-5070-shadow-2x-oc
8 GB sürümlerine dikkat

RX 9060 XT’nin 8 GB sürümü (ASUS Dual, ~29.500 TL) ve RTX 5060 Ti 8 GB (35–37 bin TL) aynı isimle satılıyor. Ürün adında “16G” ya da “16GB” yazdığından emin olun. 8 GB 9060 XT, RTX 5060 ile aynı bellek sorunlarını yaşar.

Tüm fiyat/performans sıralaması için: FPS Başına TL sıralaması. Üst segmentin en mantıklı kartı: RX 9070 XT incelemesi. Monitörünün tepki süresini ölçmek için reaksiyon testi.

Bu bir veri incelemesidir: üretici verileri, bağımsız ölçümler ve kullanıcı geri bildirimlerinin analizine dayanır. Bağlantıların bir kısmı ortaklık bağlantısı olabilir; size ek maliyeti yoktur.

Benzer incelemeler

Yorum yaz